İş

Eğitimli kadınlar tarımın geleceğine dokunacak

Kesme çiçek serasında gerçekleştirilen hasada Antalya’nın Aksu ilçesinde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenim gören 40 kız öğrenci katılarak erkek öğrencilerle uygulamalı ders verdi. Ziraat lisesi olarak okullarında tropikal meyve, sebze ve mantar ürettiklerini belirten Okul Müdürü Tülay Ateş, seralarda yapılan hasatlara katılarak lisansüstü öğrencilerine tarımın her alanında uygulamalı bilgi vermeye çalıştıklarını söyledi. dersler.

Uygulamalı eğitim

Okul Müdürü Tülay Ateş, kesme çiçek serasında hasat, paketleme ve depolama konularında uygulamalı eğitim verdiklerini belirterek, “Okulumuzda 146 öğrencimiz var. 12. sınıf öğrencilerimiz 3 gün staj için firmalara gidiyorlar. Hasada katılıyoruz. Seraların farklı kısımlarını görsünler diye.Bugün çiçek hasadını getirdik.Aynı zamanda öğrencimizin ailesine ait bir iş bu.10 çıraklık öğrencimiz burada tarım eğitimi alıyor.Çocuklar kesme çiçeğin aşamalarını öğreniyor. Uygulamalı olarak burada. Kesme çiçeğin hasadından sonra, paketlenmesi, saklanması. Aşamalarını görerek öğreniyorlar” dedi.

Tarımın tüm sektörlerinden destek alıyoruz

Okullarındaki küçük bir alanda da kesme çiçek üreteceklerini kaydeden Ateş, “Okulumuzun 600 metrekarelik alanında tropikal meyve, sebze üretimi, mantar ve çevre düzenlemesi yapıyoruz. Bakanlığımızın talimatıyla lale diktik. Öğrencilerimiz ile tarlada seralarda uygulamalı eğitimler veriyoruz.Çiçek, sebze, çilek, muz dışında öğrencilerimizin bitki klonlama ve bitki klonlama hakkında bilgi sahibi olmaları için toplumun her kesiminden destek alıyoruz. Mümkün olduğunca farklı bölümleri ziyaret ediyoruz.”

öğrenci aileleri

Ailesi tarımla uğraşan öğrencilerin büyük çoğunluğunun okullarında olduğunu belirten Ateş, “Çalışmak isteyen öğrencilerimiz yüksek lisans derecesi ile mezun oluyor. Birçok öğrencimizin aile şirketi var. Dışarıda öğrencimiz yok diyebiliriz. kendi alanlarının.”

Ziraat Mühendisi olmak istediğini belirten öğrenci Fatma Tunç, “Hedefim Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde okumak. Bugün burada karanfil hasadını yaptık. Karanfil haziranda ekilip haziranda hasadı yapılan bir çiçektir. Satış Almanya, Romanya ve Hollanda’ya gidiyor. Ziraat Mühendisi Yaşlanınca bahçe bitkileriyle ilgilenmek istiyorum” dedi. – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu