Ekonomi

Acil müdahale gruplarının irtibatı Türksat’a devredildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Özellikle Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD); Türk Kızılayı, Orman Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, TRT, Meteoroloji Genel Müdürlüğü gibi kurumlar TÜRKSAT uydularına doğrudan bağlanma imkanına kavuştu. Bu kapsamda TÜRKSAT’ın kurduğu uydu anteni sayısı 3 bin 272’ye ulaştı.”söz konusu.

Bakan Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, acil durumlarda uyum görevini üstlenen acil müdahale ekiplerinin bağlantı altyapısının TÜRKSAT uydularına emanet edildiğini belirtti.

AFAD, TÜRKSAT KIZILAYI, JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI GİBİ KURUMLARIN İLETİŞİMİ TÜRKSAT UYDULARINA DOĞRUDAN BAĞLANMIŞTIR

Uraloğlu, “Özellikle afet durumlarında kritik öneme sahip olan AFAD; Jandarma Genel Komutanlığı, Türk Kızılayı ve Orman Genel Müdürlüğü gibi kurumların iletişimi doğrudan TÜRKSAT uydularına bağlandı. Acil durumlarda iletişim kesintilerini önlemek amacıyla Sahil Güvenlik Komutanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve TRT gibi kurumlara küçük ölçekli uydu terminali (VSAT) antenleri yerleştirildi. TÜRKSAT’ın yerleştirdiği çanak anten sayısı ise 3 bin 272’ye ulaştı.”Şu ifadelere yer verdi.

AFAD ARAÇLARI İÇİN UYDU TERMİNALİ KURULDU

Uraloğlu, ilgili kurumlar ile TÜRKSAT arasında yapılan anlaşmayla acil müdahale grup, araç ve kurumların VSAT antenleriyle donatıldığını belirtti. “TÜRKSAT 5B başta olmak üzere tüm TÜRKSAT uydularına bağlanan terminaller ile felaket durumunda iletişimin kesilmesi önlendi. 100 Mbit’e kadar internet de VSAT antenleri ile kurumlara sağlanan imkanların bir parçası haline gelmiştir. AFAD afet yönetim merkezlerine ve araçlarına VSAT antenleri yerleştirildi. Türk Kızılayı’nın yardım araçlarının birçoğuna da antenleri teslim edildi. “Güvenlik görevlerinin yanı sıra, acil durumlarda en çok güvenilen Jandarma Genel Komutanlığı’na uydu terminalleri de yerleştirdik.”Bir açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu